Edukacja patriotyczna

🇵🇱11 listopada – Obchody Święta Niepodległości 2020

#SzkołaDoHymnu 🇵🇱

11 listopada 1918 to bardzo szczęśliwa data dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego też każdego roku 11 listopada obchodzimy Narodowy Dzień Niepodległości.

Pielęgnując tradycje, dnia 10 listopada 2020r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień.

Głównym celem naszych działań było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz utrwalenie symboli narodowych naszego kraju.
Ewa Olszewska

STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI W BARWACH BIAŁO-CZERWONYCH

Stulecie Niepodległości – prezentacja multimedialna

Obchodzimy Święta Narodowe

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Jubileuszu Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Budowanie u dzieci świadomości, że należą do wspólnoty ludzi, zamieszkujących ten szczególny skrawek Ziemi zwany ,,Ojczyzną” jest zadaniem niełatwym. Dzięki niemu my dorośli wracamy do własnych pierwszych doświadczeń związanych z poznawaniem historii rodziny, całej Polski, polskich legend i tradycji .

Absolwent przedszkola według podstawy programowej: ,,wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe (godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach np.: „O Smoku Wawelskim”, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej”.

W naszym przedszkolu wszystkie grupy obchodziły Święto Flagi Narodowej – 2 maja oraz Święto Konstytucji 3 Maja. Formy pracy były różnorodne – w zależności od pomysłów nauczycielek, dzieci i rodziców.

Tekst: Barbara Moczulska

Fotorelacja z obchodów Świąt Narodowych 2018

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja 2017

Zuchy z przedszkola i ich rodzice wzięli udział w obchodach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. Organizatorem uroczystości był Starosta bielski i Zespół ds. Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Patriotycznych.

Agnieszka Kośko

2 Maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

„Czerwień to miłość, biel serce czyste,
piękne są nasze barwy ojczyste”

Zuchy z przedszkola wiersz „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego słyszały wiele razy, podobnie jak „Katechizm polskiego dziecka” Wł. Bełzy. Żeby rozbudzić i utrwalić u nich poczucie tożsamości narodowej i szacunek dla narodowych symboli na naszych zbiórkach organizowane są różnorodne zajęcia nawiązujące do świąt państwowych. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. My także postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste – po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych i najważniejszych miejsc w Polsce. Gospodarze spotkania z okazji Dnia Flagi, zuchy i dzieci 5,6-letnie z grupy „Biedronki”, aby uczcić ten wyjątkowy dzień przygotowały krótką prezentację. W programie znalazły się okolicznościowe wiersze, znane piosenki. Później w postawie na baczność cała społeczność zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego. Obchody tego święta miały na celu kształtowanie postaw patriotycznych, promowanie polskich symboli narodowych wśród najmłodszych i najbliższego otoczenia.

CZUWAJ!

Agnieszka Kośko

REALIZACJA PROJEKTU

,,W BARWACH BIAŁO – CZERWONYCH”

W ramach Projektu ,,W barwach biało-czerwonych”,  realizowanego w Przedszkolu nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim odbyła się uroczystość związana z obchodami Święta Flagi oraz Konstytucji 3 Maja. Głównym celem przedsięwzięcia było kształtowanie postaw obywatelskich, patriotycznych wśród najmłodszych członków społeczeństwa. Poniżej zostały umieszczone fotografie z przygotowań oraz całej realizacji projektu. Największy udział w projekcie odegrały nasze dzieci.

Realizacja projektu przebiegała w bardzo patriotycznej atmosferze. Na pewno pozostanie w pamięci dzieci i nauczycielek na długi czas.