Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Bielsku Podlaskim

2 Gromada Zuchowa „LEŚNE DUSZKI”

W 2004 roku, w naszym przedszkolu, została utworzona gromada zuchowa „Leśne Duszki”. Jest to pierwsza przedszkolna gromada zuchów w powiecie bielskim, podległa Komendzie Hufca ZHP w Bielsku Podlaskim. Gromadę tworzą dzieci 5- 6-letnie, które bardzo chętnie uczestniczą w zbiórkach, na których poprzez zabawę poznają otaczający świat, doskonalą pożyteczne umiejętności, a także uczą się szacunku do ludzi i ojczyzny. Podczas wspólnych zbiórek zuchy uczestniczą w zabawach tematycznych, gawędach, majsterce, poznają piosenki i pląsy, gry i ćwiczenia, oraz obrzędowość i zwyczaje harcerskie . Wspólnie  z zuchami wybraliśmy piosenkę gromady zuchowej pt. ” Dzielne Zuchy” oraz przyjęliśmy barwy chust w kolorze pomarańczowym. oraz berety w tym samym kolorze. Zuchy z naszego przedszkola biorą udział w różnych akcjach, przedsięwzięciach hufcowych i różnych formach działalności (imprezy, spotkania, uroczystości, konkursy, happeningi, złazy,zloty ). 
Drużynową  gromady jest  dh  phm. Agnieszka Kośko -członek komendy ZHP w Bielsku Podlaskim

(więcej na stronie www.bielskpodlaski.zhp.pl)

i facebook Hufiec ZHP Bielsk Podlaski

ROK SZKOLNY 2020/2021

Komenda „Zuchy Czuj”! została wypowiedziana już ostatni raz.
Serdecznie dziękuję moim kochanym zuchom za piękną i wzorową służbę.
Za pracę, zabawę i atmosferę.
Dziękuję Rodzicom za zaufanie i wspieranie mnie podczas naszych zuchowych przedsięwzięć.
Serdeczne podziękowania kieruje dh Zuzannie Sawickiej z 66BHDŻ Fregata, za przygotowanie dyplomów i prezentacje promujące ZHP i naszą grupę.
Gorące podziękowania składam dyrektorowi Caritas diecezji drohiczynskiej ks . Łukaszowi Gołębiewskiemu, oraz Pani Monice Piotrowskiej- $liwińskiej kierownik Warsztatu terapii zajeciowej Caritas diecezji drohiczynskiej w Bielsku Podlaskim, za przekazanie zuchom upominków.
Na koniec dziękuję wszystkim naszym przyjaciołom grupy oraz pracownikom przedszkola nr3 z Oddziałami Integracyjnymi.
Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
phm.Agnieszka Kośko
Życzę wszystkim wspaniałych, nowych przygód na harcerskim szlaku.
To już prawie koniec naszych zuchowych spotkań.
Dzisiaj było podsumowanie naszej rocznej pracy.
Towarzyszył nam znaczek zucha, który był naszym przewodnikiem podczas naszych spotkań.
Życzę, aby każdy zuch miał zaszczyt go dostać od nowej drużynowej , w swojej nowej szkole będąc zuchem.
Czuwaj!
1 czerwiec Dzień Dziecka
Tobie dzisiaj młody zuchu,
Szczere życzenia składam w duchu.
Rośnij zdrowy i wesoły,
Ciesz się życiem, póki nie musisz chodzić do szkoły.
Baw się dużo no i śmiej,
Pełne radości dzieciństwo i życie miej!
Wszystkim Zuchom tym młodszym i tym starszym moc najpiękniejszych życzeń.
DZIEŃ MAMY
Raz tylko w roku jest „Dzień Matki”,
choć mamusiom co dzień należą się kwiatki:
czerwonej róży pączek na dobrego dnia początek. Puszyste georginie na marzeń spełnienie, niezapominajki małe
na zdrowie doskonałe. Leśne konwalie małe na szczęście trwałe!
Wszystkim naszym MAMOM , moc najpiękniejszych życzeń!
„W zdrowym ciele zdrowy duch”.. zbiórka na świeżym powietrzu.
Wykorzystanie metod aktywizujących z zakresu muzykoterapii i Pedagogiki Zabawy.
Mieliśmy okazję zaśpiewać harcerskie” sto lat” Pani Ewie, która obchodziła swoje urodziny. Pani Ewa wspiera nasze zuchowe działania i służy pomocą.
100 lat Pani Ewo!
CZUWAJ!
Wszystkim jest z zuchem dobrze…
Zbiórka w terenie.Czuwaj!
Uroczyste obchody uchwalenia Święta Konstytucji 3 Maja
Tak wyglądały nasze uroczystości i nasza służba przed pandemią.
Z harcerskiem pozdrowieniem CZUWAJ!
O majowych świętach pamiętamy!
Dzień Flagi 2021 w Przedszkolu
Powiewa flaga,
gdy wiatr się zerwie.
A na tej fladze
biel jest i czerwień.
Czerwień to miłość,
biel – serce czyste.
Piękne są nasze
barwy ojczyste.

Zuchy miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Później w postawie na baczność cała społeczność zuchów, zaśpiewała wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”. Przekazaliśmy kotyliony w barwach narodowych,mieszkańcom naszego miasta i reprezentacji naszej placówki .Dziękujemy Pani Ilonie T, mamie Kamila, za wykonanie kotylionów. Z zuchowym pozdrowieniem Czuj !

„W oczekiwaniu na wiosnę”
Utrwalenie zasad poruszania się w terenie, wykorzystujemy zdobyte wiadomości i umiejętności.
Zabawy i gry w terenie.
Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!
W poszukiwaniu wiosny
Dzisiejsza zbiórka zuchów odbyła się na placu przedszkolnym temat: „W poszukiwaniu wiosny”.
Z zuchowym pozdrowieniem Czuj!
Dzień myśli braterskiej
Dzisiejsza zbiórka była poświęcona przyjaźni i braterstwu.
Składaliśmy życzenia i pozdrowienia.
Życzymy wszystkim:
Satysfakcji z pełnionej służby oraz odwagi,
by zmieniać świat na lepsze,
aby w trakcie Waszej harcerskiej wędrówki
spełniały się plany i marzenia.
Z zuchowym pozdrowieniem CZUJ!

Zbiórka

Dzisiaj zuchy prowadziły zbiórkę swoim kolegom z grupy „Biedronki”, w ramach zbliżającego się Święta DMB. Pocztówki wykonane przez zuchów ozdabiają siedzibę naszego Hufca. Czekamy na innych.Czuj!

Dzień Myśli Braterskiej – nasza dzisiejsza zbiórka.
To święto przyjaźni obchodzone przez harcerzy i skautów na całym świecie. Data 22 luty nie jest przypadkowa – w ten dzień urodził się założyciel skautingu, sir Robert Baden-Powell (1857) oraz jego żona Olave Baden-Powell (1889).

Zbiórka

Wszystkim jest z zuchem dobrze. Kolejne prawo było omawiane podczas zbiórki.

Czuj!

Szyfry
Na dzisiejszej zbiórce poznaliśmy szyfry. Znamy znaki patrolowe, które dzisiaj wykorzystaliśmy podczas zabaw na śniegu. Gawęda dzisiejszej zbiórki to „Nasi kochani dziadkowie”.
Wszystkich pozdrawiamy. CZUJ!

Zbiórka

Pomagajmy seniorom
Zuchy włączają się w akcję „Pomagajmy seniorom”.
Akcje charytatywne przeprowadzane w przedszkolu czy tez w ZHP, odgrywają dużą rolę – uczą dzieci wrażliwości na potrzeby innych, życzliwości, tolerancji, rozwijają empatię, kształtują pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących, wzmacniają postawę odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka. Pragniemy, aby nasze zuchy dostrzegali ludzi, którzy potrzebują pomocy.
Z zuchowym pozdrowieniem CZUJ !
phm.A.Kośko
Święto Niepodległości 2020
11 Listopada to jedna z najważniejszych dat każdego Polaka. To właśnie tego dnia 102 lata temu, po 123 latach zaborów, nasz kraj ponownie pojawił się na mapie Europy.
Z tej wyjątkowej okazji, zuchy Leśne Duszki życzą wszystkim ludziom Pokoju, Przyjaźni, Miłości, Szacunku oraz Zdrowia.
 
Czuwaj !
Zuchy i ich Rodzice pielęgnują patriotyczne wartości
Dzień Wszystkich Świętych – 1 listopada
Czuj!
Pierwszego listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych nasze zuchy pełnią pierwsze warty przy pomniku Ofiarom Barbarzyństwa.
W tym roku, ze względu na panującą w kraju sytuację pandemii i obostrzenia, zuchy pod opieką swoich Rodziców indywidualnie odwiedzili groby na cmentarzu. Zuchy wykazały się piękna postawą i wzorową służbą.
Dziękuję Rodzicom za aktywne zaangażowanie się i pomoc w realizacji zadania.
 
1 LISTOPADA – Dzień Wszystkich Świętych
Zuchy i ich pierwsze warty. TAK BYŁO ROK TEMU!!
Rok temu pełniliśmy warty. Niestety dzisiaj z przyczyn od nas niezależnych, nie możemy, ale pamiętamy o tych , którzy już od nas odeszli na zawsze.
CZUWAJ!

Zbiórka na placu przedszkolnym

Zapoznanie z elementami musztry. Zuchy uczą się meldunku i komend. CZUWAJ!

Co to znaczy, że jestem zuchem?
Wprowadzenie w tematykę zuchową i zuchowe zwyczaje- powitanie iskierką przyjaźni, meldunek
Poznanie hymnu zuchowego „Mundur Chusta”.
Poznanie pląsu zuchowego „Idzie Zuch”.
Podsumowanie akcji „siepomaga”, akcje dla Kubusia i Filipka. Tak przebiegała nasza zbiórka.
Czuj!

Zbiórka charytatywna

Zuchy włączyły się w akcję „zbierania kasztanów” i pieniędzy dla chorego Kubusia oraz Filipka. Włączamy się w różne akcje które mają na celu pomagać innym.

CZUJ!

Pierwsza zbiorka zuchów
Gromada zuchowa pracuje zgodnie z metodyką zuchową w oparciu o Prawo Zuchowe. W związku z czym zuchy poznają harcerstwo poprzez gry i zabawę. Praca na zbiórkach będzie przebiegać zgodnie z metodyką zuchową w oparciu o formy pracy: gawęda, gry i ćwiczenia, majsterka, pląsy i piosenki, prace pożyteczne, zabawa tematyczna, teatr zuchowy, zuchowy zwiad, zuchowe znaki, zwyczaje, obrzędy.
 
CZUJ! drużynowa phm.A.Kośko
Pierwsze spotkanie nowych zuchów w umundurowaniu
Z radością informuję, że od miesiąca października będą odbywały się zbiórki na terenie przedszkola.
Idea harcerstwa jest taka, by uczyć się przez zabawę, a przy tym miło spędzać czas
Bycie instruktorem harcerskim jest nie tylko wspaniałą przygodą i wielką lekcją .Jest też kolejnym krokiem do wychowania aktywnego społecznie i świadomego człowieka. Warto wspierać w tej działalności nasze dzieci.
Dziękuję Rodzicom za zaufanie, wsparcie oraz zaangażowanie.
Serdecznie zapraszam do współpracy w nowym roku szkolnym 2020/2021.
Z harcerskim pozdrowieniem Czuwaj!
Drużynowa phm.A.Kośko

ROK SZKOLNY 2019/2020

„Światło które daje moc”

Serdecznie dziękuję zuchom i Rodzicom za udział w uroczystym przekazaniu światełka Betlejemskiego . Tegoroczne hasło „Światło które daje moc”, utwierdza nas w tym że w Rodzinie siła. Moc pochodząca od Chrystusa ma dawać nam siłę do czynienia dobra, a pokój od Światła pozwalać iść z dobrem nawet do najciemniejszych miejsc.

Czuwaj! Phm A.Kośko

Udział Zuchów w innowacyjnym projekcie „Zaskocz św. Mikołaja”

Ile radości daje spotkanie z Mikołajem wiedzą nie tylko dzieci oczywiście wiedzą też dorośli. Wierzą, że prawdziwy Mikołaj zawsze jest w święta i przynosi prezenty. Jak emocjonujące było spotkanie z Mikołajem w naszym mieście i przygotowany na tą okazję program taneczny pokażą zdjęcia . Serdecznie dziękuję zuchom, Rodzicom oraz koleżankom nauczycielkom z Przedszkola nr 3 z oddziałami Integracyjnymi za wspólną i owocną pracę. Dziękuję również Harcerzom z 100 HDR przy LO.im.T.Kosciuszki za włączenie się w pomoc podczas imprezy mikołajkowej. Serdeczne podziękowanie kierujemy Pani Katarzynie Trzynie – kierownik świetlicy Caritas, za możliwość skorzystania z lokalu w oczekiwaniu na występy. Efekty magicznej chmury mogliśmy oglądać dzięki naszej niezawodnej i gotowej do współpracy Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim.

Dziękujemy wszystkim! CZUWAJ

Drużynowa phm.A.Kośko